Athens
Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Διαφημιστείτε εδώ

Ολυμπιακός: Δύσκολη κλήρωση με την Αταλάντα

Η Αταλάντα, η οποία βρίσκεται σε εκπληκτική φόρμα φέτος έχοντας καταφέρει να μπει σφήνα στους μεγάλους του ιταλικού ποδοσφαίρου, είναι ο αντίπαλος που καλείται να υπερνικήσει ο Ολυμπιακός για να βρεθεί στους 16 του Europa League.

Αυτό προέκυψε μετά τη σημερινή κλήρωση

Οι «Μπεργκαμάσκι» έχασαν το εισιτήριο για τα νοκ-άουτ του Champions League στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων όταν ηττήθηκαν εντός έδρας από τη Βιγιαρεάλ.

Ωστόσο η εκπληκτική ομάδα, που έχει απογειωθεί από το 2016 κι έπειτα επί Τζιανπέρο Γκασπερίνι, είναι μια πραγματική μηχανη των γκολ, η οποία βρίσκεται φέτος στην τρίτη θέση της βαθμολογίας στη Serie A έχοντας ένα εντυπωσιακό σερί με συνεχόμενες νίκες… Η Αταλάντα αγνοεί την ήττα στο ιταλικό πρωτάθλημα από τις 17/10 κι εδώ και 10 αγωνιστικές έχει 8 νίκες, 2 ισοπαλίες ενώ σε 17 αγώνες έχει πετύχει 37 γκολ και έχει δεχθεί 20.

Η Αταλάντα αντιμετωπίζει για δεύτερη φορά ελληνική ομάδα καθώς το 1987 είχε κοντραριστεί με τον ΟΦΗ για το πάλαι ποτέ Κύπελλο UEFA με τον εντός έδρας αγώνα των Κρητικών να διεξάγεται στην Τούμπα!

Πόρτο-Λάτσιο

Τα πρώτα παιχνίδια των play-offs του Europa League είναι προγραμματισμένα για τις 17 Φεβρουαρίου και οι επαναληπτικοί μια βδομάδα μετά, στις 24 του ίδιου μήνα.

Ένα ντέρμπι για… γερά νεύρα!

Αφότου προέκυψε το περίφημο φιάσκο της πρώτης κλήρωσης, οι 16 ομάδες που συνεχίζουν στην επόμενη φάση του Champions League ξαναβρέθηκαν στην… κληρωτίδα (τις περίφημες «γαβάθες» με τα μπαλάκια) για την επανάληψη της διαδικασίας.

Η ειρωνεία της τύχης; Αυτός που διαμαρτυρόταν και ζητούσε επανάληψη της διαδικασίας, έπεσε πάνω στον δυσκολότερο δυνατό αντίπαλο. Στην προκειμένη περίπτωση αυτή ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης που αρχικά είχε κληρωθεί να αντιμετωπίσει την Μπενφίκα, ως το πρώτο ζευγάρι που είχε προκύψει, αλλά τη δεύτερη φορά έμεινε… τελευταία και ως εκ τούτου κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν του Λιονέλ Μέσι!

Ο Μέσι λοιπόν θα επιστρέψει στο Μπερναμπέου όχι όμως με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα.

Παρί Σεν Ζερμέν-Ρεάλ Μαδρίτης

Υπενθυμίζουμε ότι τα ζευγάρια που κληρώθηκαν αρχικά (αλλά η κλήρωση ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ) ήταν τα εξής:

Παρί Σεν Ζερμέν-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Οι πρώτες αναμετρήσεις θα διεξαχθούν 15, 16, 22 και 23 Φεβρουαρίου και οι ρεβάνς 8, 9, 15 και 16 Μαρτίου με τη σέντρα σε όλα τα ματς να γίνεται στις 22:00.

Οι ομάδες που τερμάτισαν ως επικεφαλής των γκρουπ θα έχουν τον επαναληπτικό εντός έδρας στη φάση των «16».

Η κλήρωση για τα προημιτελικά και τα ημιτελικά θα γίνει μετά τους αγώνες αυτούς, στις 18 Μαρτίου.

Υπενθυμίζεται πως δεν ισχύει ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ, συνεπώς οι διπλοί αγώνες που θα έχουν ισόπαλο συνολικό σκορ, ανεξάρτητα από τα γκολ που θα έχουν σημειωθεί εκτός έδρας, θα πηγαίνουν στην παράταση και αν χρειαστεί στα πέναλτι.

Ο τελικός έχει προγραμματιστεί να γίνει στην Gazprom Arena της Αγίας Πετρούπολης στις 28 Μαΐου.