Η Άνγκελα Μέρκελ έχει ξεχωρίσει τρία κομμάτια για απόψε και οι επιλογές τις παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αφού ξεφεύγουν από αναμενόμενα. Πρώτο επέλεξε το κομμάτι “Du hast den Farbfilm vergessen” , “Ξέχασες το έγχρωμο φιλμ” στα ελληνικά. Πρόκειται για ένα εμβληματικό τραγούδι της «νονάς» της γερμανικής πανκ, Νίνα Χάγκεν.
Δεύτερη επιλογή της είναι το “Für mich soll’s rote Rosen regnen” (Ας βρέξει κόκκινα τριαντάφυλα για εμένα) της Χίλντεγκαρντ Κνεφ με έντονα προφανή συμβολισμό. Ενώ για το τέλος επέλεξε τον εκκλησιαστικό ύμνο “Großer Gott, wir loben Dich” (Ύψιστε, σε δοξάζουμε), επιλογή προφανής λόγω του βαθιά θρησκευόμενου οικογενειακού περιβάλλοντος.
Ο μουσικός αποχαιρετισμός θα αναμεταδοθεί στο δεύτερο κανάλι της δημόσιας γερμανικής τηλεόραση ZDF στις 19.40 ώρα Γερμανίας.