Μια ακόμα μαύρη ιστορία θα γραφτεί στις δικαστικές αίθουσες. Μια ιστορία που αυτή τη φορά έρχεται από τον Πύργο Ηλείας. Ένας 65 χρόνος , φίλος της οικογένειας ασέλγησε στη 12χρονη κόρη του ζευγαριού που είχε επισκεφθεί. Αυτόπτης μάρτυρας στην αποτρόπαια πράξη ήταν η γιαγιά του ανήλικου κοριτσιού.
Το συμβάν έλαβε χώρα στο ίδιο το σπίτι της οικογένειας αλλά όπως φαίνεται η γιαγιά είχε εντοπίσει από πριν κάτι δεν πήγαινε καλά.
Σε βάρος του 65χρονου ασκήθηκε ποινική δίωξη για τα αδικήματα της κατάχρησης ανίκανου προς αντίσταση σε γενετήσια πράξη σε ανήλικη. Η σύλληψη του υπόπτου πραγματοποιήθηκε ενώ βρισκόταν σε κοινότητα του Δήμου του. Επιπλέον, ο κατηγορούμενος παραπέμφθηκε στον αρμόδιο Ανακριτή, όπου ζήτησε και έλαβε προθεσμία για να απολογηθεί για τις πράξεις του , οι οποίες διώκονται σε βαθμό κακουργήματος, την ερχόμενη Παρασκευή 17 Μαρτίου.
Την προανάκριση της υπόθεσης, που χαίρει ειδικής μεταχείρισης λόγω της ηλικίας του θύματος, διεξήγαγε η Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Πύργου που κατάφερε να συλλάβει τον κατηγορούμενο άνδρα.